Usuwanie plam i zabrudzeń – Cyna
Niektóre przybory kuchenne są wykonane z cyny (lub ocynowane), która łatwo koroduje, jeśli nie wyciera się jej do sucha i przechowuje w wilgotnym miejscu. Naczynia i inne przedmioty cynowe przed złożeniem na przechowanie, suszy się na słońcu lub w ciepłym piekarniku. Lekkie ślady korozji zdrapuje się suchą stalową wełną. Następnie przedmiot trzeba umyć w gorącym roztworze detergentu, opłukać i dobrze wysuszyć.
Obecnie większość blach, foremek do pieczenia itp. wyrabia się z aluminium. Cyna ma bowiem kilka słabych stron – niedokładnie wysuszona szybko koroduje, a pod działaniem gorąca ciemnieje. Jednak, choć cynowe blachy do pieczenia z czasem tracą na wyglądzie, wielu doskonałych kucharzy i piekarzy uważa, że piecze się na nich znacznie lepiej.
Przedmioty z cyny myje się w gorącym roztworze, płucze i dokładnie suszy na mocnym słońcu lub w ciepłym piekarniku. Aby usunąć ślady przypalenizny, moczy się je w roztworze sody oczyszczonej i szoruje dobrze namydloną watą stalową.
Nowe przedmioty cynowe
Naczynia i przybory cynowe można nieco zabezpieczyć przed korozją. Cynowy przedmiot trzeba natrzeć sadłem albo niesolonym smalcem i ogrzewać w piekarniku przez 15 minut.