Malowanie uszkodzonej porcelany
1 Zacznij od nałożenia zabarwionego lakieru na odsłonięty fragment, malując od środka na zewnątrz. Nabierz na pędzel sporą ilość lakieru, uważając przy tym, by nie ściekał na nie uszkodzoną powierzchnię.
Staraj się, by pędzel nie dotykał dwukrotnie tego samego miejsca, gdyż mogą wtedy powstać zgrubienia. Kiedy dojdziesz już do krawędzi,,łatki”, odciśnij z pędzla nadmiar farby, rozpłaszczając jego włosie. Szybkimi, lekkimi ruchami (większość farb zaczyna po minucie lub dwóch wysychać) ,.wystrzęp” krawędzie, przeciągając cieniutkie pasemka farby na część starej glazury. Zmieniaj często kierunek, by nie powstał wyraźny pas.
2 Kiedy farba jest jeszcze mokra, powtórz tę samą operację strzępienia” krawędzi, tym razem nanosząc lakier bezbarwny. Jeśli niechcący zamalowałeś część istniejącego wzoru, usuń farbę za pomocą patyczka zamoczonego w rozpuszczalniku, przesuwając ją poza rysunek.
Po wyschnięciu przetrzyj pierwszą warstwę lakieru najdelikatniejszym papierem ściernym. Nacisk palców ma być minimalny, staraj się przede wszystkim wygładzić krawędź naczynia i ewentualne zgrubienia. Zetrzyj pyl wilgotną szmatką. Nanieś kolejną warstwę barwionego lakieru, korygując w razie potrzeby jego oddcień. Staraj się ograniczyć ilość nakładanych warstw do minimum.
3 Jeśli kolor podłoża jest już zadowalający, a wszelki nadmiar farby usunięty, pomaluj całą powierzchnię naprawy lakierem bezbarwnym, a następnie „rozmyj” jej krawędzie pędzlem zanurzonym w rozpuszczalniku, by zlały się z tłem całości. Staraj się, by dotknięcia pędzla były maksymalnie lekkie i rozpuszczalnik nie naruszył nowej farby.
Ostatnią warstwę lakieru należy na czas schnięcia zabezpieczyć przed kurzem. Przykryj naprawiany przedmiot pudełkiem lub rozpiętą na ramie folią, ewentualnie zamknij go w czystej, świeżo wymytej szafce.