Czyszczenie odzieży skórzanej.
♦ Czyszczenie i naprawę odzieży z naturalnej skóry najlepiej powierzyć specjalistycznej pralni.
♦ Perfumy i lakier do włosów pozostawiają plamy na odzieży skórzanej.
♦ Skórę suszymy w niskiej temperaturze. Kiedy dobrze wyschnie, należy ją lekko natrzeć specjalnym środkiem natłuszczającym.
♦ Dziurkę w skórze można naprawić, przyklejając od spodu skórzaną łatkę (klejem do skóry).
♦ Podszewkę skórzanej kurtki czyścimy w domu, używając ściereczki zwilżonej w roztworze płynnego amoniaku i wody (1:2) albo w spirytusie. Na koniec wieszamy kurtkę na wieszaku (lewa strona na wierzchu) i wynosimy na powietrze, aby wyschła.
♦ Tłuste plamy na kołnierzyku można usunąć zwykłą białą gumką do ścierania.
♦ Jeśli nowe ubranie farbuje, należy nosić do niego odzież zbliżoną kolorystycznie, aż przestanie farbować.
♦ Skórę glace trzeba przed pierwszym użyciem spryskać bezbarwnym lakierem do skóry i co jakiś czas powtarzać lakierowanie. Niewielkie zabrudzenia delikatnie czyścimy miękką ściereczką i pianą z delikatnego środka do prania albo wycieramy wodą z octem.
♦ Skórę gładką i deseniowaną najlepiej nacierać specjalnym preparatem do pielęgnacji skóry albo kremem z zawartością gliceryny (5 proc.). Można także użyć sprayu do pielęgnacji skóry i pozostawić ubranie na kilka godzin. Od czasu do czasu trzeba ubranie impregnować. Gładka skóra odzyska elastyczność, jeśli posmarujemy ją cienką warstwą olejku rycynowego, oleju lnianego, środka natłuszczającego do skóry albo zwykłym kremem do rąk i natychmiast wytrzemy suchą ściereczką.
♦ Rękawiczki z gładkiej skórki konserwujemy środkiem natłuszczającym albo bezbarwnym kremem do skóry. Kiedy zmokną, należy je wypchać bibułką i pozostawić do wysuszenia. Do czyszczenia zakładamy rękawiczki na ręce i myjemy je szamponem do włosów, a następnie dokładnie płuczemy. Do ostatniego płukania dodajemy odrobinę gliceryny. Ponieważ po wysuszeniu skóra twardnieje, należy ją po prostu zgnieść, a w razie potrzeby wcześniej nasmarować gliceryną.
♦ Zmoknięty zamsz najpierw dokładnie suszymy, a następnie usuwamy ślady po kroplach wody specjalną szczoteczką do zamszu, gumką albo suchą gąbką. Zamsz czyścimy w kierunku „z włosem”, a potem spryskujemy sprayem do konserwacji zamszu. Niewielkie zabrudzenia można spróbować usunąć czystą gumką do ścierania, wilgotną irchą albo delikatnym papierem ściernym, następnie wygładzić oczyszczone miejsca kawałkiem aksamitu lub szczoteczką do zamszu.
♦ Zamszowe rękawiczki czyścimy pianką do dywanów.
Odzież skórzana, którą można prać
♦ Przed praniem należy przeprowadzić próbę koloru. W tym celu trzeba nałożyć niewielką ilość środka czyszczącego na niewidoczny fragment odzieży (np. na zapasach szwów) i sprawdzić, czy skóra się nie odbarwia.
♦ Ubrania ze skóry pierzemy ręcznie, oddzielnie i przy użyciu specjalnych środków do pielęgnacji skóry (specjalistyczne sklepy), dodając ocet do kąpieli piorącej (1:10).
♦ Po upraniu rozwieszamy ubranie na wieszaku i suszymy w temperaturze pokojowej albo na powietrzu (nie wystawiamy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych).
Nie prasować.