Retuszowanie starych złoceń
Wiele naczyń porcelanowych ma wokół krawędzi złotą obwódkę, która często ulega miejscowemu wytarciu. Można ją odtworzyć za pomocą sproszkowanych pigmentów metalicznych. Ostrożnie wymieszaj proszek, aż do osiągnięcia właściwych proporcji i dodaj do niego odrobinę bezbarwnego lakieru (zbył wielka jego ilość spowoduje zmatowienie powierzchni). Jeśli trzeba, dodaj trochę rozcieńczalnika, zaś tuż przed rozpoczęciem malowania dodaj środek utwardzający. Ruchy pędzelka powinny być lekkie i równe. Staraj się nanosić złocenie jednym pociągnięciem pędzla. Jeśli pomalujesz to samo miejsce dwa razy, złocony brzeżek będzie mniej równy.
Często dużo łatwiej trzymać pędzel nieruchomo, drugą ręką obracając filiżankę lub spodeczek. Pod dłoń trzymającą pędzel podłóż kilka książek, by ramię spoczywało na najwygodniejszej dla ciebie wysokości.
Podczas złocenia dużej powierzchni trudno umknąć nakładania się śladów pędzla, zaś złote drobinki wykazują tendencję do oddzielania się od lakieru. Spróbuj najpierw namalować wzór czystym lakierem z odrobiną pigmentu, dzięki czemu powstanie wzór do późniejszego złocenia. Pozostaw na chwilę do przeschnięcia, póki nie stanie się „klajstrowaty”
(miej pod ręką płytkę ceramiczną z próbką lakieru). Następnie poprósz lakier suchym proszkiem złotniczym, strzepując go z pędzelka, a następnie leciutko dociskaj czubkiem tego samego pędzelka. Zostaw na kilka minut, po czym strzepnij nadmiar pyłku na kartonik i przesyp z powrotem do pojemnika.
Po wyschnięciu lakieru przetrzyj powierzchnię wilgotną bibułką, by usunąć nie przyklejone cząsteczki. Dodatkowo przemyj patyczkiem owiniętym watą.
Zostaw do wyschnięcia na noc, po czym wypoleruj miękką szmatką. Nie nanoś dodatkowej warstwy lakieru, by złocenie nie zmatowiało.
Złocenie krawędzi
Krawędzie filiżanek czy miseczek najłatwiej złocić trzymając pędzelek nieruchomo i obracając przedmiot drugą dłonią. Ręka trzymająca pędzelek powinna być podparta na odpowiedniej wysokości.