Usuwanie plam i zabrudzeń – Torebka
Torebki wieczorowe. Satynową lub taftową podszewkę przeciera się lekko gąbką z płynem do czyszczenia chemicznego. Przed zamknięciem trzeba torebkę dobrze przewietrzyć.
Torebki ozdobne albo zrobione z paciorków wymagają ostrożności: jedna pęknięta nitka i paciorki się zgubią. Białe torebki z koralików czyści się talkiem i zawija w ręcznik na 48 godzin, a następnie lekko szczotkuje, żeby usunąć proszek.
Torby skórzane można przemywać szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie, wyżętą, a następnie natartą niewielką ilością dobrego mydła. Mydło usuwa się z torebki za pomocą dwóch lub trzech czystych wilgotnych szmatek. Kiedy torba wyschnie poleruje sieją pastą do skóry, następnie zostawia na pół godziny na słońcu, żeby warstwa pasty została wchłonięta i nie brudziła ubrania.
Podszewkę torby wyczyścić szczotką lub odkurzaczem, żeby usunąć kłaczki, strzępki i kurz. Plamy zwilżyć środkiem do czyszczenia chemicznego. Torbę przed zamknięciem dobrze wywietrzyć.
Nie należy przechowywać toreb skórzanych obok toreb z plastiku, gdyż tworzywo wchłonie barwnik ze skóry i ulegnie trwałemu zaplamieniu.
Torby skórzane mogą zapleśnieć od wilgoci, więc jeśli się ich nie używa, trzeba je często przeglądać. Pleśń usuwa się z wyrobów skórzanych (toreb, pasków, butów), czyszcząc je szczotką na dworze. Następnie zapleśniałe powierzchnie przeciera się wilgotną szmatką; po wysuszeniu wciera się w skórę wazelinę. Trzeba poczekać, aż wazelina się wchłonie, a następnie czyścić przedmiot w zwykły sposób.
Niewielkie zabrudzenia z potu przeciera się wilgotną szmatką, a następnie pokrywa pastą silikonową w sprayu i delikatnie poleruje.
Torby ze skóry lakierowanej. Czyści sieje do połysku, wcierając odrobinę wazeliny lub preparatu silikonowego w sprayu.
Torby z plastiku. Myje się je wilgotną szmatką z niewielką ilością dobrego szarego mydła. Resztki mydła wyciera się za pomocą kilku czystych, mokrych szmatek; suszy, a następnie pokrywa preparatem silikonowym w sprayu i czyści do połysku.
Torby zamszowe lub z nubuku należy często szczotkować specjalną szczotką do zamszu. Plamy, pochodzące najczęściej od spoconych rąk, można usunąć preparatem do chemicznego usuwania plam z tłuszczu.
Przygniecione włoski należy nastroszyć, delikatnie przecierając zamsz drobnym papierem ściernym.
Podobny efekt uzyskuje się przez delikatne zwilżenie gorącą parą wodną. Należy krótko potrzymać torbę nad płaskim naczyniem z wrzącą wodą – im mniej wody, tym więcej pary. Zbyt długie działanie pary może doprowadzić do rozpuszczenia kleju. Następnie torbę trzeba wysuszyć i za pomocą specjalnej szczotki podnieść włoski.