Usuwanie plam i zabrudzeń – Stal nierdzewna
Stal nierdzewna okazała się najbardziej praktycznym metalem do użytku domowego. Produkuje się z niej sztućce i naczynia do gotowania i smażenia, a także zlewy, blaty, umywalki i meble kuchenne. Jest trwała, ładnie wygląda i łatwo ją utrzymać w czystości. Plamy z żywności – np. jajek, cytrusów, soli i majonezu – łatwo usunąć za pomocą emulsji do czyszczenia.
Decydując się na sztućce czy naczynia ze stali nierdzewnej, należy wybrać takie, które mają jasny kolor. Zawierają one więcej niklu i dłużej zachowają swój pierwotny wygląd. Stal nierdzewna z niebieskawym odcieniem zawiera więcej chromu; jest tańsza, ale niemal tak samo trwała.
Zlewy, wanny i ociekacze po każdym użyciu trzeba wytrzeć do sucha. Większość plam znika po przetarciu emulsją do czyszczenia, która mniej rysuje powierzchnię niż proszki czyszczące.
Uwaga: nie wolno dopuścić do kontaktu stali nierdzewnej z preparatem do moczenia sreber, gdyż powstałe plamy bardzo trudno usunąć.
Na nadmiernie rozgrzanych rondlach i garnkach z nierdzewnej stali mogą wystąpić tęczowe plamy, dlatego kiedy potrawa się zagotuje, zawsze należy zmniejszyć dopływ ciepła. Garnki takie dobrze trzymają ciepło i doskonale się w nich gotuje nawet na mniejszym płomieniu.
Resztki potraw wystarczy odmoczyć i odskrobać gumową łopatką. Do czyszczenia naczyń stalowych nie używa się ostrych druciaków. W razie potrzeby wystarczy moczyć je nieco dłużej w gorącym roztworze detergentu.
W handlu są preparaty do usuwania ze stalowych naczyń tęczowych plam od gorąca.
Wewnątrz garnków i patelni mogą powstawać białe plamy od wody, jeśli sieje niedokładnie wytrze, a następnie zostawi przykryte pokrywką. Dla lepszych efektów należy umyty ręcznie garnek wypłukać w gorącej wodzie i wytrzeć do sucha, kiedy jest jeszcze ciepły.
Tłuszcz usuwa się miękką szmatką z płynnym detergentem. Od czasu do czasu można użyć emulsji, która przywróci naczyniu połysk. Proszki do szorowania powodują wystąpienie tęczowych plam. Jeśli jednak trzeba użyć takich środków, naczynie należy natychmiast dokładnie wypłukać i wysuszyć.
Ociekacze ze stali nierdzewnej trzeba osłaniać gazetami, jeśli pracuje się na nich z nierozcieńczonymi wybielaczami, a szczególnie z płynnym środkiem do czyszczenia srebra, który natychmiast spowoduje powstanie plam.
Uwaga!
Do mycia naczyń ze stali nierdzewnej nie wolno używać stalowej waty. Wystarczy szorowanie gąbką lub szmatką z dodatkiem detergentu w płynie.