Usuwanie plam i zabrudzeń – Obuwie

Usuwanie plam i zabrudzeń – Obuwie

Nigdy nie należy suszyć butów w piekarniku ani w pobliżu źródła ciepła. Syntetyczne podeszwy i wierzchy łatwo się zniekształcają i kurczą pod wpływem wysokiej temperatury; skóra również kurczy się i pęka.

Buty trzeba oczyścić z błota na świeżo i na wilgotne wierzchy nałożyć warstwę odpowiedniej pasty do butów. Następnie wypchać buty ciasno gazetami, upychając je dokładnie w palcach trzonkiem drewnianej łyżki. To pozwoli butom zachować kształt, ponadto papier zaabsorbuje część wilgoci.

Żeby przyspieszyć suszenie, w pobliżu wilgotnych butów można włączyć suszarkę do włosów lub dmuchawę, nastawione na najniższą temperaturę. Nie stosować grzejnika. Kiedy buty są suche, poleruje sieje do połysku.

Farbowanie butów. Jedynymi butami, których nie da się ufarbować są buty z gładkiego plastiku lub innych nie porowatych materiałów syntetycznych. Większość innych butów można farbować, żeby w ten sposób przedłużyć im żywot, odświeżyć je lub dopasować kolorem na specjalną okazję. Najlepiej farbuje się obuwie w dobrym stanie; jeśli są na nim ślady zużycia, wkrótce po farbowaniu pojawią się znowu w tych samych miejscach. Jednak wysiłek włożony w farbowanie opłaci się, skoro w ten sposób można oszczędzić na kupnie nowej pary.
Farbę nakłada się lekkimi pociągnięciami, starając się, aby nie zachodziły na siebie. Pierwszą warstwę pozostawia się do wyschnięcia, po czym nakłada się drugą. Każda warstwa powinna być cienka – grubo nałożona farba ma tendencję do pękania.
Chcąc, żeby buty pasowały do konkretnego koloru odzieży, najpierw trzeba pokryć farbą niewielki fragment i zostawić do wyschnięcia. Kolory jaśnieją, kiedy wyschną. Obcasy, brzegi podeszwy i wnętrze butów dobrze jest zabezpieczyć taśmą klejącą. Farbowanie przeprowadza się w rękawicach i na gazecie, żeby uniknąć pobrudzenia rąk i blatu.

Buty z tkaniny. Obuwie z siatki, drelichu, satyny i brokatu można ustrzec przed zabrudzeniem, spryskując po kupieniu preparatem ochronnym w sprayu. Dzięki temu staną się nieprzemakalne i mniej wrażliwe na przyjmowanie plam. Po praniu bucików zabieg trzeba powtórzyć.
Obuwie z tkaniny należy czyścić szczotką po każdym użyciu. Do tego celu może służyć stara szczoteczka do zębów. Jest ona wystarczająco sztywna oraz łatwo ją umyć i wysuszyć.
Rysy na obcasach i brzegach podeszew butów w dobrym stanie, powstałe np. podczas prowadzenia samochodu, można zatuszować markerem, oczywiście w odpowiednio dobranym kolorze.

Lakierki. Czyści się je sprayem silikonowym lub smaruje wazeliną, żeby przywrócić im połysk. Następnie dobrze poleruje miękką szmatką.
Nie wolno dopuścić, żeby zniszczyła się skóra obciągająca obcasy, dlatego trzeba je żelować, kiedy tylko trochę się zetrą.

Przechowywanie obuwia sezonowego. Buty przeznaczone do schowania na okres, kiedy się ich nie nosi, trzeba wyczyścić w zwykły sposób i dobrze wysuszyć.
Winylowe sandałki przechowuje się w plastikowych workach, lecz obuwie skórzane i zamszowe trzeba zawinąć w szmatkę lub papierowe serwetki; przechowywane w plastiku, wysychają.
Najlepiej wypchać buty gazetami lub naciągnąć na prawidła, a cholewki botków też wypełnić papierem.
Trzeba pamiętać o przeglądaniu przechowywanych wyrobów skórzanych (butów, pasków, toreb i walizek), żeby nie zapleśniały.

Obuwie futrzane lub z futrzaną wyściółką. Buty takie czyści się przed odłożeniem na przechowanie. Wnętrze botków najlepiej odkurzyć, wsuwając do nich rurę od odkurzacza, a następnie posypać proszkiem do dywanów, talkiem lub krochmalem i pozostawić na 24 godziny, po czym ponownie odkurzyć. Dzięki temu usuwa się tłuszcz i pot oraz odświeża wyściółkę.
Należy też chronić buty z futrem przed molami i rybikami, wrzucając do nich kilka kryształków paradwuchlorobenzenu. Buty owinąć w szmatkę lub serwetki papierowe.

Obuwie zamszowe. Szczotkuje się je dokładnie, żeby usunąć kurz, a następnie nakłada preparat do czyszczenia zamszu, w odpowiednim odcieniu i zgodnie z zaleceniami producenta. Lekkie zabrudzenia można wytrzeć gumką, a spłaszczony meszek daje się nastroszyć delikatną watą stalową lub papierem ściernym. Buty zamszowe można też poddać renowacji w zakładach usługowych specjalizujących się w czyszczeniu odzieży skórzanej.

Starym butom zamszowym o wytartym meszku można nadać lepszy wygląd, polerując je do połysku. Najpierw trzeba je wypchać papierem lub naciągnąć na prawidła, a następnie wetrzeć pastę odpowiedniego koloru. Wystawić na słońce do wyschnięcia; nałożyć dwie, trzy warstwy pasty, każdą z nich susząc. Na koniec wypolerować do połysku.

Plamy na zamszu ściera się gumką ołówkową. Małe plamki można zetrzeć pilnikiem do paznokci.

Kalosze. Po każdym użyciu trzeba je oczyścić z błota i brudu. Nie nakładać żadnej pasty do butów. Przygotowując kalosze do przechowania, należy je wypchać papierem, żeby zachowały swój kształt, włożyć do papierowej torby, przechowywać w chłodniejszym miejscu. Mokre kalosze szybko wyschną, jeśli suszy sieje od środka niezbyt gorącą suszarką do włosów. Można też wypchać każdy kalosz starym ręcznikiem lub kulkami z gazet, żeby usunąć wilgoć.

Rada
Terpentyna zmiękcza wyschniętą pastę do butów. Zaschniętą w pudełku pastę zalewa się 1-3 łyżeczkami (5-15 ml) terpentyny i zostawia na silnym słońcu, aż zmięknie. Miesza się patyczkiem, dodając w razie potrzeby więcej terpentyny.