Usuwanie plam i zabrudzeń – Kuchenka
W dzisiejszych czasach wiele zrobiono, żeby ułatwić czyszczenie piekarników. Oprócz coraz lepszych powłok także zdejmowane drzwiczki i dające się wyjmować emaliowane blachy, tworzące dno piekarnika i grilla, znacznie upraszczają proces czyszczenia.
Popyt na samoczyszczące się piekarniki stale wzrasta. Piekarniki są do tego przystosowane na dwa sposoby:
1. Czyszczenie przez opalanie, kiedy to piekarnik trzeba podgrzać do określonej, wysokiej temperatury, przy której resztki i ogólnie wszelkie zabrudzenia zmieniają się w drobny popiół. Taki cykl oczyszczania jest kontrolowany osobnym pokrętłem i trwa około dwóch godzin. Drzwiczki piekarnika muszą być wówczas zamknięte.
2. Czyszczenie ciągłe (albo inaczej: katalityczne) zachodzi w normalnej temperaturze pieczenia, podczas każdego użytkowania piekarnika.
Piekarniki starszych typów, które nie mają takich przystosowań, wymagają zastosowania środków czyszczących. Są one dostępne w postaci sprayu, pasty, płynu, kremu lub pałeczek. Wszystkie jednak działają mniej więcej w ten sam sposób, rozpuszczając przypalony tłuszcz, który następnie trzeba usunąć. Płynne środki czyszczące należy stosować ostrożnie. Najlepiej osłonić czymś podłogę wokół piekarnika, żeby się nie zniszczyła i pracować zawsze w rękawicach ochronnych.
Jeśli producent nie poda innych wskazówek, najlepiej czyścić piecyk, kiedy jest jeszcze rozgrzany. Tłuszcz i brud, rozmiękczony przez temperaturę łatwiej schodzi.
Czyszczenie kuchenki i piekarnika można ograniczyć do minimum, jeśli przestrzega się następujących zasad:
- Mięso i potrawy, które mają tendencję do pryskania, należy przykrywać folią lub wkładać do specjalnych foliowych toreb.
- Pod formy do puddingów lub ciasta, które wysoko rosną i wyciekają z formy, podkładać folię lub dodatkowe blachy.
- Wycierać zabrudzenia, kiedy kuchenka jest jeszcze ciepła. To dotyczy także szyby w drzwiczkach piekarnika. Dobre efekty daje przetarcie mokrą szmatką z odrobiną amoniaku.
Jeśli nie można dostać odpowiedniego preparatu do czyszczenia, należy przetrzeć wnętrze piekarnika i drzwiczki szmatką zwilżoną w amoniaku. Następnie wlać ok. 1/2 szklanki (125 ml) amoniaku na talerzyk ze szmatką, wstawić do piekarnika i zamknąć drzwiczki. Opary amoniaku zmiękczą zwęglony tłuszcz i po ośmiu godzinach da się on usunąć namydloną watą stalową. Wytrzeć do czysta wilgotną szmatką – resztki mydła lub detergentów także spiekają się wskutek gorąca.
Do czyszczenia wierzchniej płyty kuchenki nie nadają się preparaty żrące ani ścierające. Jeśli jest ona poplamiona, trzeba użyć mokrej szmatki z delikatną emulsją czyszczącą.
Jeśli blachy ze stali nierdzewnej pod spiralami palników elektrycznych nie dają się wyjmować, trzeba zdjąć spirale i na każdą blachę wylać łyżkę (15 ml) stężonego amoniaku. Pozostawić na godzinę lub dłużej. Następnie założyć rękawice i (w wietrzonej kuchni) oskrobać blachy namydloną watą stalową, na bieżąco przecierając blachy papierowymi ręcznikami. Następnie przetrzeć szmatką zmoczoną w słabym roztworze detergentu.
W ten sposób usunie się przypalone resztki. Po wyczyszczeniu można wyłożyć blachy pod palnikami folią, którą po zabrudzeniu łatwo usunąć, oszczędzając mnóstwo pracy.
Wyjmowane blachy moczy się w wodzie z dodatkiem 1/4 szklanki (60 ml) amoniaku, po czym oskrobuje watą stalową.