Sklejanie całości z kilku fragmentów
Sklejanie całości z kilku fragmentów jest dużo łatwiejsze niż sklejanie naczyń wyszczerbionych lub rozbitych na drobne kawałki. Sklejenia na nóżkach i podstawkach będą też mniej zauważalne niż na górnej krawędzi filiżanki czy kubka. Przed przystąpieniem do klejenia porcelany dokładnie oczyść wszystkie kawałki. Wytrzyj je rozpuszczalnikiem, np. spirytusem metylowym, benzyną lakową lub spirytusem lekarskim, usuwając wszelkie ślady tłuszczu i kleju. Następnie fragmenty wypłucz i zostaw do wyschnięcia. Potem ustal ich ułożenie, sklejając skorupy plastrem lub kawałkami papieru samoprzylepnego.
Nigdy nie stosuj przezroczystej taśmy klejącej, gdyż trudno będzie ją zdjąć bez przemieszczenia skorup. Następnie rozdziel fragmenty i przed naniesieniem kleju przetrzyj ich krawędzie papierem ściernym. Wymieszaj klej zgodnie z instrukcją na opakowaniu i sklej skorupy, zbierając z powierzchni nadmiar kleju szmatką namoczoną w spirytusie metylowym.
Na czas schnięcia kleju ustaw przedmiot w dogodnej pozycji. Jeśli odłamaniu uległ długi fragment, unieruchom całość zgniecioną folią aluminiową, ustaw w pudełku z piaskiem lub w plastykowym woreczku z piaskiem.
Jeśli odłamały się więcej niż dwa fragmenty, przyklejaj je pojedynczo po kolei, robiąc przerwy na zaschnięcie kleju.
Podpieranie sklejonego przedmiotu
Sklejony przedmiot należy ustawić w takiej pozycji, by siła przyciągania dociskała do siebie sklejane fragmenty.
Najlepiej do tego celu nadaje się plastelina. Można w niej ustawiać mniejsze i większe naczynia. Talerze i spodki należy ustawić na plastykowej lub drewnianej suszarce, unieruchomiając je pod odpowiednim kątem za pomocą plasteliny. Nie używaj suszarki metalowej – może zniszczyć delikatniejsze ozdoby. Przedmioty bardzo duże ustaw w wypełnionym piaskiem pudelku lub worku plastykowym, ewentualnie na zgniecionej folii aluminiowej. Plastelina może się także przydać do unieruchomienia filiżanki podczas przyklejania uszka, by nie stoczyła się ze stołu.