Prasowanie od A do Z

Prasowanie od A do Z.

Idealne żelazko to takie, które ma wbudowany pojemnik na wodę i posiada funkcję prasowania na parze oraz możliwość wyrzutu pary po naciśnięciu przycisku. Ponadto, żelazko powinno mieć zróżnicowane programy prasowana, uwzględniające wymagania różnego rodzaju tkanin. Wybierając żelazko warto zwrócić uwagę czy jest lekkie i łatwe w manewrowaniu, co bez wątpienia ułatwi prasowanie. By utrzymać żelazko w dobrym stanie należy odpowiednio o nie dbać.

Regularnym odkamienianiem żelazka zapobiegniemy powstawaniu rdzawych plam na ubraniach. Aby wyczyścić zbiornik na wodę wlewamy do niego ocet z wodą (roztwór w stosunku 1:1) i włączamy żelazko. Zostawiamy je, by parowało przez około pięć minut, a następnie usuwamy pozostałą część mieszaniny. Gdy żelazko wyschnie powtarzamy zabieg, ale używając jedynie samej wody. Robimy to do momentu aż ocet całkowicie wyparuje z żelazka. Uwaga: nie wolno od razu prasować ubrań bez całkowitego pozbycia się octu, ponieważ może to poważnie zniszczyć tkaniny. Chcąc usunąć nagromadzony w otworach na parę brud, najlepiej jest użyć patyczków kosmetycznych. Nie używamy żadnych ostrych narzędzi, gdyż mogą porysować płytę żelazka. Z kolei to, czym należy czyścić płytkę żelazka zależy od rodzaju zabrudzenia lub osadu na nim powstałym. Jeśli do płytki żelazka przyległ wosk, należy rozgrzać je do najwyżej temperatury i prasować po gazecie, dopóki osad nie zniknie. Natomiast oleisty nalot usuwamy, przecierając zimną płytkę żelazka amoniakiem i płucząc ją wodą. Dobrym środkiem czyszczącym, który z łatwością poradzi sobie z większością zabrudzeń na płytce żelazka jest ocet. Ściereczkę zwilżamy octem i energicznie przecieramy płytkę żelazka. Dla zwiększenia skuteczności można zmieszać ocet z sodą oczyszczoną.

Prasowanie różnych typów tkanin

Zanim zaczniesz prasować ubrania, zawsze sprawdź etykietkę z instrukcjami dotyczącymi prasowania.

Wiskoza – ubrania z tej tkaniny prasuj, gdy są jeszcze wilgotne, na lewej stronie, na niskiej temperaturze.

Jedwab – prasuj, kiedy materiał jest jeszcze wilgotny, na lewej stronie, najlepiej żelazkiem na parę.

Aksamit – wyłącznie na lewej stronie.

Nylon i poliester – prasuj na lewej stronie kiedy materiał jest prawie suchy, na niskiej temperaturze, aby uniknąć świecenia się tkaniny.

Bawełna – prasuj, kiedy materiał jest jeszcze wilgotny, żelazkiem nastawionym na wysoką temperaturę.

Koronka – zwilż osłodzoną wodą, a następnie prasuj, rozłożoną na grubym ręczniku.

Wełna – prasuj na niskiej temperaturze przez wilgotną szmatkę albo lniany ręcznik. Bezpośredni kontakt z powierzchnią żelazka może zostawić błyszczące smugi.

Len – najłatwiej się prasuje, kiedy materiał jest jeszcze wilgotny, żelazkiem nastawionym na maksymalną temperaturę.

Sztruks – jego prasowanie jest ryzykowne. Po praniu wyszczotkuj ubranie zwilżoną szczotką zgodnie z kierunkiem prążków i powieś na wieszaku do całkowitego wyschnięcia.

Trudne ubrania

Koszule

Prasuj, kiedy nie są jeszcze całkiem wyschnięte. Zacznij od kołnierzyka, następnie przejdź do rękawów, pleców i przodu. Większe zagniecenia namocz palcami zwilżonymi w wodzie, a następnie prasuj. Nie składaj od razu – niech koszula ostygnie na wieszaku. Jeśli przechowujesz koszulę na wieszaku, zapnij ostatni i środkowy guzik – dzięki temu nie pogniotą się w szafie.

Krawat

Krawatów się nie prasuje! Co więc zrobić, kiedy są pogniecione? Owiń krawat wokół butelki napełnionej gorącą wodą i odczekaj kilka minut. Krawat będzie jak wyprasowany.

Spodnie

Prasuj spodnie przez wilgotną ściereczkę, w ten sposób unikniesz brzydkiego połysku materiału.

Czarne ubrania

Przed prasowaniem przetrzyj ubranie wilgotną ściereczką. Dzięki temu unikniesz efektu błyszczenia, przez który ubrania wyglądają na stare i znoszone.

Prasowanie tkanin. Co warto wiedzieć…

Zawsze należy prasować po lewej stronie materiału, najlepiej przez ściereczkę. Temperatura żelazka zależy od rodzaju prasowanych tkanin. Bawełnę i len można prasować gorącym żelazkiem. Jedwab i wełna tolerują znacznie niższą temperaturę (średnie ustawienie termostatu). Najbardziej wrażliwe na ciepło są włókna chemiczne. Należy je więc prasować zaledwie lekko rozgrzanym żelazkiem. Ponieważ często mamy do czynienia z materiałami z włókien mieszanych (np. len z jedwabiem, wiskoza z acetatem), należy pamiętać, że w takich wypadkach o temperaturze prasowania decyduje wytrzymałość tkaniny.

Dla sprawdzenia właściwości materiału należy przeprowadzić najpierw próbę prasowania na jego skrawku, zwracając przy tym uwagę na reakcję materiału na wilgoć (przy prasowaniu z nawilżaczem).

Len, bawełnę i wełnę można idealnie uprasować tylko przy użyciu nawilżacza (ewentualnie wilgotnej ściereczki). Tak samo prasuje się materiały „z meszkiem”, w przeciwnym razie powstają na nich brzydko błyszczące gładkie miejsca. Szereg innych materiałów można z kolei prasować tylko na sucho. Jeżeli pozostaje w nich choćby odrobina wilgoci, wówczas w czasie prasowania powstają na nich faliste wybrzuszenia. Wskazówka: Na sucho należy prasować zawsze przez ściereczkę.

Jedwab, wiskozę i acetat można prasować na sucho, ale szybciej i skuteczniej prasuje się je przy użyciu nawilżacza. Należy uważać z prasowaniem ich przez wilgotną ściereczkę. Jeżeli ściereczka będzie zbyt mokra, na tkaninie mogą się odcisnąć jej wilgotne krawędzie, których nie da się tak łatwo zlikwidować. Tego typu materiały prasuje się najskuteczniej, gdy są jeszcze lekko wilgotne. Przy prasowaniu z nawilżaczem dobrze jest prasować je przez suchą ściereczkę.

Nie zapominaj o prasowaniu w trakcie szycia! Zawsze należy uprasować cały materiał jeszcze przed skrojeniem. Po każdej krawieckiej czynności należy uprasować przygotowywany wcześniej fragment modelu, np. zaprasować zaszewki przed ich przestębnowaniem czy dolny brzeg przed przyszyciem podłożenia. Szwy należy najpierw płasko przeprasować, a następnie rozprasować ich zapasy. Aby brzegi szwów nie odbijały się na prawej stronie tkaniny po prasowaniu, należy uprzednio podłożyć pod nie paseczki papieru. Jeżeli mimo to krawędzie są widoczne, należy przeprasować materiał jeszcze raz tylko pod zapasami szwów.

Jak usunąć ślady po żelazku?

Zażółcenia zlikwidować można przecierając je wodą z kwaskiem cytrynowym (łyżeczka kwasku na pół szklanki wody). Natomiast błyszczące ślady znikną z ciemnego materiału, jeżeli położysz na nie wilgotną lnianą szmatkę, a następnie przeprasujesz ubranie na mokro.