Plamy na tkaninach – Trawa
Trawa. Świeże plamy z trawy można rozpuścić w alkoholu, w płynie do wywabiania plam lub eterze. Plamy zastarzałe, zaschnięte na tkaninach białych przeciera się benzyną, następnie wybiela się je wybielaczem i starannie spłukuje wodą. Można także zaplamione miejsce skropić ciepłym kwasem oleinowym, następnie zaś zobojętnić ten środek benzyną. W ten sam sposób można także usunąć zaschnięte plamy z trawy na barwnych jedwabiach oraz na wyrobach z włókien octanowych i z polichlorku winylu. Jeżeli w ten sposób nie osiągnie się pożądanego wyniku, wówczas na zaplamione miejsce należy podziałać kilku kroplami kwasu mlekowego i alkoholu, następnie zaś wymyć starannie te substancje wodą (ostrożnie w przypadku włókien octanowych).
Do plam na białym lnianym płótnie można zastosować roztwór podchlorynu potasowego lub też spróbować usunąć plamy przez spranie w gorącym roztworze mydła z dodatkiem sody. Po wybieleniu należy na tkaninę podziałać tiosiarczanem sodowym.
Zastarzałe plamy na białym płótnie można wybielić wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku lub też wybielacza. Roztwór kwasu szczawiowego oraz kwaśnego szczawianu potasowego może tu także znaleźć zastosowanie, gdy zaplamione miejsce przedtem odtłuści się benzyną lub innym rozpuszczalnikiem. Do roztworu kwasu szczawiowego dodaje się zwykle nieco octu.
Zaplamione trawą tkaniny wełniane, a zwłaszcza, ubraniowe, można odplamiać najpierw alkoholem — jeżeli plama jest świeża, a potem benzyną. Alkohol powinien rozpuścić zielony barwnik, a benzyna — tłuszcz roślinny. W każdym razie należy unikać zetknięcia się zaplamionej trawą tkaniny z wodą przed przystąpieniem do usuwania plam. Dobre wyniki daje niekiedy nasączenie plamy kilkoma kroplami kwasu mlekowego z dodatkiem amoniaku. Po tym zabiegu należy tkaninę starannie spłukać wodą. Jeżeli do odplamiania użyto mydła benzynowego, wówczas wymywa się go nie wodą, lecz rozpuszczalnikiem.