Lakier
Przedmioty szkliwione można odświeżyć przez wypiekanie w gorącym piecu. Metoda ta ma jednak swoje złe strony. Wysoka temperatura może przyciemnić spoiwa, powiększyć szczeliny i spękania, spowodować kurczenie się niektórych wypełniaczy. Może nawet dojść do rozklejenia się reperowanego uprzednio przedmiotu. Ceramikę należy wypiekać w specjalnych piecach. Najmniejsza drobina tłuszczu z domowych piekarników może zniszczyć malunek. Najlepiej więc użyć lakieru utwardzanego na zimno.
Lakier chemoutwardzalny, do nabycia w sklepach z farbami, doskonale nadaje się do glazurowania ceramiki. Lakier, po zmieszaniu z utwardzaczem, zastyga w ciągu 12 godzin. Do ostatecznego wykończenia użyj lakieru bezbarwnego. Istnieje też jego odmiana biała, którą możesz wykorzystać jako zawiesinę do mieszania barw.
Pigmenty
Jeśli chcesz dobrać odpowiedni odcień, użyj pigmentów artystycznych, dostępnych w sklepach dla plastyków we wszystkich kolorach. Kupuj niewielkie ilości, są one bardzo mocne.
Farby akrylowe
Farby te, rozpuszczalne w wodzie, nadają się najlepiej do malowania wzorów na porcelanie. Po wyschnięciu farby musisz ją zabezpieczyć warstwą lakieru bezbarwnego.
Farby metaliczne
Imitację złoceń można uzyskać przez zmieszanie złotego i srebrnego pigmentu z lakierem.
Proszek ten można kupić w sklepach artystycznych i modelarskich.
Złote płatki
Prawdziwe złoto w płatkach jest bardzo drogie i wymaga dużej wprawy przy nanoszeniu. Można też kupić płatki imitacji złota, w różnych odcieniach.