Usuwanie plam i zabrudzeń – Aluminium
Aluminium ma szerokie zastosowanie do produkcji naczyń kuchennych oraz wielu innych artykułów. Aluminiowe rondle i patelnie z grubym dnem nie wyginają się pod wpływem gorąca i leżą płasko na gorących płytach elektrycznych. Naczynia z aluminium nie rdzewieją i łatwo się je czyści.
Metal ten jednak szybko się przebarwia, jeśli wystawi się go na działanie substancji zasadowych, nawet soli lub sody; choć wbrew potocznej opinii, plamy te nie są szkodliwe.
Można je usunąć na kilka sposobów:
1. Wyczyścić naczynie dobrze namydlonym, delikatnym stalowym druciakiem.
2. Zagotować w naczyniu skórki od jabłek lub cytrusów.
3. Naczynie zalać litrem zimnej wody z dwiema łyżeczkami (10 ml) kwaśnego winianu potasowego. Wodę doprowadzić do wrzenia i gotować przez 3 minuty, po czym wylać, a naczynie wypolerować delikatnym stalowym druciakiem z detergentem.
Aluminiowe imbryczki do herbaty. Zewnętrzną część im-bryka można wypolerować delikatnym stalowym druciakiem. Spłukać pod bieżącą wodą. Strząsnąć krople wody, nie wycierać.
Aby usunąć osad z taniny na wewnętrznych ściankach imbryka, należy napełnić go wrzącą wodą z dodatkiem 1/4 szklanki (60 ml) boraksu. Zostawić do ostygnięcia, a następnie dokładnie wyszorować wnętrze imbryka nylonową szczotką. Nie wolno używać druciaków do garnków, gdyż osłabiają one aluminium i powodują powstawanie wżer, a w końcu dziur. Zapchane taniną otworki sitka i dzióbek czyści się wyciorem do fajek, wsuwając go od wewnątrz imbryka. Spłukuje się silnym strumieniem wody.
Aluminiowe garnki. Przypalone aluminiowe naczynia można czyścić na kilka sposobów. Należy unikać drapania i obtłukiwania; powstające wówczas zadrapania będą się jeszcze łatwiej przypalać, a przypalenia będą coraz trudniejsze do usunięcia. Przypaloną potrawę trzeba możliwie najdokładniej odskrobać drewnianą łyżką lub twardą plastikową albo gumową łopatką, a następnie co najmniej na tydzień wystawić garnek na gorące promienie słońca, pilnując, żeby w nocy nie zawilgł. Codziennie trzeba odskrobywać łopatką łuszczącą się przypaleniznę. Na koniec – zagotować w garnku nierozcieńczony wybielacz z łyżeczką (5 ml) boraksu, starając się, żeby przypalone miejsce było pokryte w całości, po czym garnek wypolerować stalową watą i dokładnie wypłukać. Pozostałe czarne „łuski” stopniowo znikną. Nie są szkodliwe dla zdrowia.
Aluminiowy garnek raz silnie przypalony, łatwo przypali się znowu. Dlatego po odczyszczeniu należy go przetrzeć wewnątrz niesolonym tłuszczem, np. smalcem i przed użyciem delikatnie podgrzać.
Aluminiowe patelnie często silnie się brudzą resztkami spalonego tłuszczu. Na rynku są dostępne odpowiednie środki czyszczące, które należy stosować zgodnie z załączoną instrukcją, gdyż niszczą powierzchnię metalu.