Konserwacja tworzyw sztucznych
Meble i inne powierzchnie plastykowe należy czyścić wilgotną szmatką uważając, by nie zarysowały ich ziarenka kurzu. Silniejsze zabrudzenia zmywaj płynem do naczyń, następnie spłucz wodą i dokładnie osusz.
Powierzchnie laminowane czyści się w taki sam sposób, pamiętając o dokładnym spłukaniu zapobiegającym powstawaniu smug. Wanny z tworzyw sztucznych najlepiej czyścić specjalnymi pastami nie rysującymi powierzchni, zaś abażury ciepłą wodą z dodatkiem detergentów. Plamy na zastawie stołowej usuwa się
płynem do mycia protez zębowych lub pastą zawierającą kwaśny węglan sodu. Nie używaj środków do szorowania. Wszelkie zacieki i świeże plamy usuwaj natychmiast, by zapobiec dalszym zniszczeniom.
Miękkie plastyki lepiej zmywać wodnym roztworem detergentów niż pastami, które sprawiają, że powierzchnia staje się lepka.
Sklejanie plastyków
Pęknięta i połamana plastykowa zastawa stołowa jest siedliskiem bakterii, należy ją więc wyrzucić. Natomiast meble i zabawki można doskonale skleić odpowiednim spoiwem.
Kleje kontaktowe znakomicie kleją tworzywa ABS (utensylia, rączki narzędzi), twarde tworzywa z grupy PCW (kabiny prysznicowe, meble) lub ozdobne laminaty (blaty stołowe). Po nasmarowaniu obu powierzchni i odczekaniu kilku chwil dociska się je do siebie.
Klej bezbarwny nadaje się do polistyrenu (wyposażenie łazienkowe, meble) i miękkiego PCW (zasłonki, żaluzje). Kleje na bazie żywicy epoksydowej są najdroższe, ale i najsilniej spajające. Używa się ich do klejenia tworzyw termoutwardzalnych (klamki, przełączniki), nylonu (kamisze) i acetalu (krany).
Likwidowanie plam
Niełatwe do usunięcia plamy, np. z atramentu, można zlikwidować wcierając w nie opuszkiem palca pastę do zębów, preparat do czyszczenia protez dentystycznych lub sodę do pieczenia.
Po kilku minutach należy miejsce zmyć. Część plam znika pod działaniem płynu do mycia naczyń.