Czyszczenie i naprawianie szkła
Szkło, podobnie jak porcelanę, można łatwo czyścić, ale też nastręcza wielu kłopotów podczas naprawy. Przezroczystość szkła sprawia, że większość sklejeń jest widoczna.
Nigdy nie umieszczaj cennych naczyń szklanych w zmywarce, lecz myj je ręcznie. Na dnie plastykowej miednicy ułóż matę z gąbki, nalej ciepłej wody z dodatkiem środka do mycia naczyń i myj każdą sztukę osobno.
Jeśli szkło jest bardzo zanieczyszczone, dodaj do wody kilka kropli amoniaku.
Osuszanie powinno być bardzo dokładne, ponieważ wilgoć sprzyja powstawaniu przebarwień. Najpierw odsącz przedmiot z nadmiaru wody stawiając go na suchej ściereczce, a następnie wypoleruj do sucha kawałkiem nie zostawiającego włókien materiału. Wnętrze naczyń osusz suszarką do włosów. Szkło należy przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu.
Czyszczenie szkła
Jeśli po użyciu nie masz możliwości natychmiastowego zmycia szklanek lub kieliszków, ułóż je na boku w wodzie
z mydlinami. Każda sztuka powinna być myta oddzielnie miękką myjką osadzoną na długiej rączce, w dużej miednicy z mydlinami. Do czyszczenia zagłębień rżniętego kryształu możesz użyć miękkiej starej szczoteczki do zębów. Spłucz naczynia gorącą wodą (nie wrzątkiem!), co nada im połysk i ustaw dnem do góry na suszarce lub czystej złożonej ścierce.
Po odsączeniu z wody wypoleruj do sucha lnianą ściereczką. Szklane blaty i półki można zmywać spirytusem metylowym.
Szkła z wtopionymi lub zamocowanymi ozdobami z metalu nie należy zanurzać w wodzie. Czyść je wilgotnymi wacikami, starając się nic zamoczyć metalowych części.
Przechowywanie szkła
Szklane naczynia najlepiej przechowywać w normalnej pozycji, by nie narażać krawędzi na urazy, w miejscu wolnym od silnych zapachów. Woreczki z lawendą, kamfora i inne wonne przedmioty nadadzą szkłu przeszkadzający w piciu zapach. Przed użyciem przecieraj szklanki i kieliszki lnianą szmatką.