PLAMY NA SZKLE, PORCELANIE I FAJANSIE

PLAMY NA SZKLE, PORCELANIE I FAJANSIE

Istnieje wiele substancji, które mocno przywierają do powierzchni szkła, porcelany i fajansu. Najczęściej spotyka się plamy na szybach okiennych, lustrach i innych płaszczyznach szklanych.

Brud (kurz). Plamy usuwa się pastą z magnezji i benzyny lub spirytusu denaturowanego, przecierając nią powierzchnię szkła. Pasta ta doskonale wchłania brud. Po usunięciu plam powierzchnię szkła, porcelany lub fajansu przemywa się wodą.

Farba. Świeże plamy z farb można usunąć terpentyną lub benzyną. Jeżeli plama jest już stwardniała, należy ją zmiękczyć stężonym amoniakiem lub ługiem sodowym (uwaga: środek silnie żrący!), następnie zmyć starannie ciepłą wodą. Do zmiękczania stwardniałych plam z farby nadaje się szare mydło oraz zmywacze.

Herbata. Plamy z herbaty występują często na porcelanie i fajansie, zwłaszcza na dzbankach. Zaplamione miejsce przeciera się starannie wilgotną szmatką skropioną octem i posypaną solą kuchenną.

Smoła. Zaplamione smołą szkło, porcelanę lub fajans naciera się margaryną lub masłem w celu zmiękczenia plamy, po czym zmywa się je ciepłą wodą z dodatkiem środka piorącego.

Szkło wodne. Szkło wodne łączy się łatwo ze szkłem, w wyniku czego powstają matowe plamy lub też rozpuszczalna biała skorupa. Zaschnięte szkło wodne można usunąć z powierzchni szkła gorącą wodą i odrobiną piasku do szorowania. Po tym zabiegu pozostaje jednak zwykle matowe miejsce. Aby odzyskać pierwotny połysk przedmiotu ze szkła, należy zastosować środek do polerowania, np. kredę strąconą (szlamowaną) i spirytus denaturowany, róż polerski lub magnezję. Jednak usunięcie matu nie jest łatwe.

Tłuszcz. Zaplamione na matowym szkle miejsca przeciera się kilkakrotnie szmatką zwilżoną benzyną lub płynem do wywabiania plam.

Odchody musze. Plamy te rozpuszczają się łatwo w amoniaku lub spirytusie denaturowanym.

Wapno. Plamy te zmywa się wodą z octem, a następnie wodą.

Zmatowienie luster. Stare szkło lustrzane często bywa matowe. Należy wówczas nasypać na powierzchnię szyby lub na zwilżoną spirytusem denaturowanym szmatkę nieco sproszkowanej magnezji bądź kredy pławionej i przetrzeć mocno szybę. Po tym zabiegu wyciera się szybę denaturatem, dzięki czemu lustro odzyskuje połysk.