USUWANIE PLAM PARĄ WODNĄ

USUWANIE PLAM PARĄ WODNĄ

Często plamy rozpuszczalne w wodzie można również usunąć parą wodną. Do tego celu potrzebny jest czajnik. Napełnia się go niewielką ilością wody, którą podgrzewa się do temperatury wrzenia, następnie zaplamione miejsce tkaniny poddaje się działaniu wydzielającej się z czajnika pary, uważając przy tym, aby się nie poparzyć. Należy zachować jak największą ostrożność, bowiem gorąca para może spowodować ciężkie poparzenia.

Parą wodną można usuwać np. plamy z potu na kołnierzu lub plamy z cukru, a także brud, który osiada tylko na powierzchni tkaniny, nie przenikając do głębszych jej warstw. Ponadto można odparować brzydkie otoczki oczyszczonych już plam, które często pozostają na tkaninie po wywabianiu plam specjalnym płynem odplamiającym.

Parą wodną można jednakże uszkodzić tkaninę, jeżeli np. określony rodzaj włókna nie jest odporny na działanie wysokich temperatur. Zdarza się, że para wodna utrwala plamy z białka (np. plamy z jajka kurzego, z krwi itp.) na skutek koagulacji (ścinania się) białka. W przypadku tkanin nie odpornych na obróbkę na mokro (np. jedwabie, tafta, pepita z włókien sztucznych wiskozowych itp.) para wodna może uszkodzić tkaninę na skutek odbarwień (krwawienie barwników), występujących w wyniku działania wysokiej temperatury. Odplamianie przy użyciu pary wodnej może także spowodować uszkodzenie tzw. wykończenia tkaniny (np. atłas ze sztucznego jedwabiu octanowego traci połysk i staje się matowy).

Przy stosowaniu pary wodnej obowiązują wszystkie, ogólnie znane zasady dotyczące wszelkich metod odplamiania, a więc:

1. Należy określić rodzaj plamy.

2. Zbadać tkaninę i dobrać odpowiednie chemikalia w zależności od rodzaju włókna i barwników.

3. Rozpuszczalnik powinien wsiąkać w wierzchnią bądź w spodnią warstwę tkaniny (rys).

Prawidłowe usuwanie plam rozpuszczalnikiem lub zwykłym środkiem do odplamiania. Pod zaplamione miejsce podkłada się ściereczkę i wciera środek odplamiający tamponem, wykonując koliste ruchy

4. Po usunięciu plamy pozostałość zastosowanej do odplamienia cieczy należy rozprowadzić równomiernie gąbką lub szmatką po powierzchni tkaniny (rys.).

Pozostałą wilgoć rozprowadza się równomiernie na wszystkie strony gąbką z tworzywa sztucznego

5. Odplamiana tkanina powinna schnąć możliwie szybko; w tym celu należy czyszczoną powierzchnię dosuszyć czystym tamponem lub — w przypadku prania w wodzie — wilgotną część odzieży należy zawinąć w suche płótno (rys.).

Po odplamieniu na mokro należy zawinąć odzież w ściereczkę i w ten sposób usunąć nadmiar wilgoci