Lodówka

Lodówka

Plastikowe lub szklane części lodówki trzeba myć wodą letnią, nie gorącą, bo mogłyby ulec zniekształceniu. Wnętrze lodówki myjemy wodą z dodatkiem sody albo octu.

Na górze lodówki zazwyczaj gromadzi się warstewka tłustego kurzu, trudna do usunięcia. Najlepiej przygotować do zmywania ciepłą wodę z dodatkiem zmiękczającego płynu do mycia w proporcji jedna część płynu na trzy części wody.

Tył lodówki czyścimy odkurzaczem i wilgotną – ale nie mokrą – ściereczką.

Jeśli musimy przesunąć lodówkę, podłóżmy pod nią resztkę chodnika lub dywanu (włosiem do dołu) albo innej miękkiej tkaniny, aby nie zarysować podłogi. Trzeba ostrożnie ciągnąć za materiał, a zmiana miejsca lodówki pójdzie szybko i nie spowoduje uszkodzeń terakoty czy linoleum.

Zapachy. Aby pozbyć się z lodówki nieprzyjemnego zapachu, można wykorzystać jeden z następujących sposobów:

• nasączyć kawałek waty esencją waniliową i położyć na dolnej półce lodówki

• wstawić do lodówki otwarty pojemnik z octem, a obok położyć pokrojoną na ćwiartki cytrynę

• do czystego pojemnika po jogurcie lub serku włożyć trochę żwirku dla kotów lub kilka brykietów z węgla drzewnego

• dobra, stara, wypróbowana soda pomaga w zachowaniu świeżości produktów w lodówce i pochłania wszystkie zapachy Pojemniczek trzeba wymieniać co trzy miesiące albo wraz ze zmianą pór roku. Sody z lodówki nie wolno używać do gotowania, ale można ją wykorzystać do przetkania rury zlewu: wsypujemy zużytą sodę i spłukujemy gorącą wodą

• smakowity skądinąd camembert może pozostawić w lodówce wspomnienie w postaci intensywnego zapachu. Aby się go pozbyć, do pojemnika z serami włóżmy kilka gałązek świeżego tymianku

• szklanka mleka absorbuje wszelkie zapachy z lodówki. Zostawiamy ją na całą dobę, a potem wylewamy.

Lodówka nieużywana. Nieużywana, zamknięta lodówka wydziela specyficzny zapach. W takim przypadku trzeba jej wnętrze umyć roztworem wody Javel w proporcji: jedna część wody Javel na trzy części ciepłej wody.

Jeśli w lodówce pojawiły się plamy rdzy trudne do usunięcia, można spryskać je pianką do mycia piecyków, po uprzednim całkowitym opróżnieniu lodówki. Po kilku sekundach trzeba zebrać piankę i zmyć ciepłą wodą z mydłem.

Test temperatury. Aby poznać dokładną temperaturę we wnętrzu lodówki, trzeba termometr włożyć do pojemnika z wodą i stawiać go na 12 godzin w różnych miejscach lodówki. Test wykaże najchłodniejsze miejsca, dzięki czemu będzie można odpowiednio rozkładać żywność na półkach, a także sprawdzić, czy lodówka działa prawidłowo.