Czyszczenie metali

Czyszczenie metali

Przedmioty metalowe poddawane czyszczeniu najczęściej wykonane są z żelaza, mosiądzu, miedzi albo srebra. Podczas prac renowacyjnych należy ułożyć je na grubszej tkaninie lub miękkiej poduszce, żeby nie zniszczyć stołu czy innego blatu. Szczególną uwagę zwracamy na przedmioty wykonane z kilku rodzajów metali, żeby podczas czyszczenia jednego metalu nie uszkodzić elementu zrobionego z innego materiału.

Aby zmiękczyć warstwę farby bądź lakieru pokrywającą metal, należy zastosować żel odwarstwiający, podobnie jak w przypadku przedmiotów drewnianych. Dokładna informacja na temat tego preparatu, sposobu jego użycia oraz niezbędnych zabezpieczeń i narzędzi (rękawiczek, maseczek, szczotek i szpatułek) znajduje się w rozdziale „Czyszczenie drewna”.

Szczotki

Ostra metalowa szczotka jest bardzo przydatna przy usuwaniu rdzy z przedmiotów żelaznych.
Mała szczoteczka do paznokci będzie pomocna przy usuwaniu zabrudzeń z delikatnych powierzchni.

Ksylen

Rodzaj rozpuszczalnika, który działa na rdzę i ułatwia jej usunięcie metodą mechaniczną. Z preparatem należy obchodzić się bardzo ostrożnie, używając rękawiczek nitrylowych i maseczki chroniącej twarz.

Kwas cytrynowy (sok z cytryny)

Ten naturalny kwas łatwo usuwa zabrudzenia z powierzchni miedzi i mosiądzu, których czyszczenie stanowi podstawowy element procesu renowacji przedmiotów z metalu.

Szmatka z ostnicy

Kawałek ostrej tkaniny pozwalający na usuwanie osadów i zanieczyszczeń z przedmiotów metalowych o delikatnej konstrukcji. Nie powoduje zarysowań.

Żelazo

Można je czyścić różnymi sposobami. Jedną z popularniejszych metod jest mechaniczne czyszczenie ostrą szczotką, wełną stalową lub odpowiednim środkiem, który nie porysuje metalu. Żelazny przedmiot polerujemy aż znikną ślady śniedzi. Można również zastosować preparat chemiczny rozpuszczający rdzę, którą następnie należy usunąć, używając kawałka wełny stalowej.

Mosiądz i miedź

Sklepy chemiczne oferują kilka rodzajów produktów, które mogą posłużyć do oczyszczenia lekko pociemniałego mosiądzu. Kiedy jednak metal okaże się bardzo zaśniedziały, należy użyć kwasu cytrynowego (soku z cytryny) i cienkiej wełny stalowej.
W podobny sposób czyścimy i polerujemy wyroby z miedzi. Miedź jest bardziej delikatna, dlatego stalową wełnę należy zastąpić kawałkiem włókna workowego lub szmatką z ostnicy.