Plamy z lekarstw

Różnią się one bardzo składem chemicznym. Jeśli więc zaplamiona sztuka odzieży jest w dobrym stanie, lepiej oddać ją do pralni chemicznej, razem z kawałkiem materiału specjalnie zaplamionego tym samym lekarstwem (żeby posłużył jako próbka).

Lekarstwa w syropie zwykle dają się wyprać w wodzie. Przed praniem plamę trzeba zwilżyć i natrzeć detergentem lub namoczyć w roztworze proszku enzymatycznego.
Plamy na prześcieradłach i innych wyrobach, których nie opłaca się oddawać do prania chemicznego, należy natychmiast namoczyć lub zwilżyć.

Lekarstwa oleiste wywabia się rozpuszczalnikami do tłuszczów.

Lekarstwa zawierające żelazo często zostawiają ślady rdzy. Wywabia się je tak samo, jak inne plamy rdzy (patrz Rdza) bądź za pomocą dowolnego odrdzewiacza.

Lekarstwa na alkoholu mogą zostawić plamy na tkaninie. Postępować tak samo, jak w przypadku rozlania alkoholu (patrz Alkohol).

Jeśli takie lekarstwo rozleje się na dywan, trzeba je natychmiast osuszyć serwetkami. Nie pocierać, gdyż wniknie głębiej w runo. Zastosować szampon do dywanów zgodnie z instrukcją producenta lub delikatnie wetrzeć w runo roztwór detergentu -1 łyżeczka (5 ml) na 1 szklankę (250 ml) ciepłej wody – za pomocą szczotki. Osuszać na bieżąco. Zabieg powtarzać tak długo, aż plama zniknie. Niektóre plamy z lekarstw wymagają wyczyszczenia przez fachowca.

Plamy z lekarstw na meblach trzeba osuszyć jak najszybciej. Postępować jak w przypadku rozlania alkoholu